Známi ľudia a OCD

Tento článok je venovaný niektorým známym osobnostiam, ktoré trpeli na OCD, ktorým sa prisudzuje OCD porucha alebo ktorých životy a ich životné diela boli ovplyvnené touto poruchou, či OCD symptómami. Aj keď tieto osobnosti (z minulosti aj zo súčasnosti) sú jednými z mnohých, ktorí trpeli na OCD, sú svetlým príkladom a dôkazom toho, že aj napriek zdravotným komplikáciám, môže každý s mentálnou poruchou dokázať veľa. Nie je to len o talentoch, ktoré dostali do vienka, ale aj o každodennej tvrdej práci na sebe.

Osobnosti minulosti aj súčasnosti

Howard Hughes

Howard Hughes a OCD

Howard Hughes (* 24. December 1905, † 5. Apríl 1976) bol známy americký obchodný magnát, investor, letec a letecký inžinier zároveň, producent Hollywood-skych filmov, dobrodinec (filantrop) a bol považovaný za jedného z najbohatších ľudí na svete. Jeho život približuje film "Letec" (The Aviator) z roku 2004, ktorý režíroval Martin Scorsese a kde postavu Howarda Hughesa stvárnil Leonardo DiCaprio. Film priblížil život Howarda Hughesa nielen z pohľadu jeho výnimočných úspechov v letectve (ktoré bolo jeho veľkou vášňou), ale ukázal tiež, ako sa musel Howard Hughes popasovať so zhoršujúcim sa handicapom v podobe OCD poruchy, ktorú neskôr skomplikovala aj chronická bolesť.


Nikola Tesla

Nikola Tesla a OCD

Nikola Tesla (* 10. júl 1856, † 7. január 1943) bol geniálny fyzik srbského pôvodu, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov. Jeho patenty, teoretická práca a mnoho jeho objavov mali veľký význam pre budúcnosť ľudstva. Tesla pravdepodobne trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD) v neskorších rokoch. Vytvoril sa u neho odpor k šperkom, guľatým predmetom, či cudzým vlasom (v súvislosti s ich dotykom). Nechcel si potriasť rukou (mal strach z kontaminácie) a bol "posadnutý" číslom 3 alebo číslom deliteľným 3-kou. Cítil napr. nutkanie sa prejsť okolo budovy trikrát predtým, než do nej vstúpil. Ohľadne stolovania vraj požadoval 18 obrúskov (18-ka je deliteľná číslom 3), aby jeho striebro, poháre a taniere (určené na stolovanie) boli dokonale čisté. Napriek týmto zvláštnostiam Teslov odkaz môže byť viditeľný v modernej civilizácii kdekoľvek, kde je použitá elektrina, v elektrotechnickom inžinierstve, či elektromagnetizme. Tesla tiež rôznou mierou prispel k odvetviam ako robotika, balistika, počítačová veda, jadrová fyzika a teoretická fyzika. Bol vynálezcom rádia a na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie - "tesla" (T).


Charles Dickens

Charles Dickens a OCD

Charles Dickens (* 7. február 1812, † 9. jún 1870) je považovaný za jedného z najväčších anglických prozaikov 19. storočia a za druhého najlepšieho anglického spisovateľa, hneď po dramatikovi Williamovi Shakespearovi. Podľa odborníkov, ktorí analyzovali jeho práce, bola u neho konštatovaná mierna obsedantno-kompulzívna tendencia. Anglická literárna ikona Charles Dickens bol majstrom kritiky a zdokumentovania viktoriánskej spoločnosti. Napísal takmer 20 románov, z ktorých mnohé vychádzali na pokračovanie v časopisoch. Jeho tvorba sa vyznačuje humorom, vrúcnosťou, súcitom a častým pátosom, ktoré sprevádzajú jeho rozprávanie o živote viktoriánskeho Anglicka vrátane všadeprítomného utrpenia a nespravodlivosti, zvyčajne stojacich v centre autorovej kritickej pozornosti.


Samuel Johnson

Samuel Johnson a OCD

Samuel Johnson (*18. september 1709, † 13 December 1784) britský básnik, esejista, literárny kritik, moralista, životopisec a lexikograf v jednej osobe je príkladom historickej postavy s retrospektívne stanovenou diagnózou OCD, ktorá sa u neho prejavovala napr. rituálmi pri prekračovaní prahov dverí alebo v podobe opakovaného chodenia hore a dole schodiskom za súčasného počítania krokov. Samuel Johnson je pritom vykresľovaný za pravdepodobne najvýznamnejšieho muža litery v anglickej histórii.

David Beckham

David Beckham a OCD

David Beckham (* 2. máj 1975) bývalý anglický futbalista otvorene prehovoril o úsilí, ktoré musel vynakladať v boji s OCD. Pre médiá sa vyjadril napr., že musí počítať všetko svoje oblečenie alebo že jeho časopisy musia ležať v jednej priamke. Zároveň prejavil túžbu, resp. sa nebránil prijať pomoc na odstránenie týchto zdravotných problémov. Beckham skončil dvakrát druhý v ankete FIFA "Hráč roka" a to v rokoch 1999 a 2001. V roku 2004 bol najdrahším futbalistom sveta. So svojou profesionálnou kariérou začal v hviezdnom tíme Manchester United, kde hral v rokoch 1993 až 2003. V lete 2003 prestúpil za približne 35 miliónov EUR do španielskeho tímu Real Madrid. 16. mája 2013 ukončil tento anglický stredopoliar s výnimočnou kopacou technikou svoju profesionálnu futbalovú kariéru.


Howie Mandel

Howie Mandel a OCD

Howie Mandel (* 29. november, 1955) kanadský komik, herec, televízny moderátor a dabingový herec, známy z moderovania televíznej show "Deal or No Deal" (voľný preklad "Dohoda alebo žiadna dohoda", napísal autobiografiu s názvom "Here's the Deal: Don't Touch Me" (voľný preklad "Tu je dohoda: Nedotýkajte sa ma"), ktorá obsahuje popisy, ako OCD a myzofóbia (strach z baktérií) ovplyvnili jeho život. Larry King (veľmi známy americký moderátor) ju označil za významnú knihu.
Marc Summers

Marc Summers a OCD

Marc Summers (* 11. November, 1951) americká televízna osobnosť, komik, moderátor, producent a talk show moderátor. Marc Summers napísal knihu o tom, ako OCD ovplyvnila jeho život. Knihá má názov "Everything in Its Place: My Trials and Triumphs with Obsessive Compulsive Disorder" (voľný preklad "Všetko na svojom mieste: Moje pokusy a víťazstvá s obsedantno-kompulzívnou poruchou". Summers sa tiež podieľal na sérii videí pre neziskovú organizáciú "Freedom from Fear" (voľný preklad "Oslobodenie od strachu"), s cieľom riešiť úzkostné a ďalšie súvisiace poruchy správania.
Filmy a televízia

Vďaka filmom a televízii sa zobrazujú už pomerne často aj rôzne reprezentácie OCD poruchy. Ich filmové a televízne interpretácie môžu viesť k zvýšeniu povedomia verejnosti, k pochopeniu a sympatiám pre túto poruchu.

OCD problematika sa objavila vo filmoch "As Good as It Gets" (Tak dobre, ako sa len dá) z roku 1997, kde hlavná postavu stvárňuje Jack Nicholson a tiež v spomínanom filme o Howardowi Hughesovi "The Aviator" (Letec).

Osoby s OCD poruchou môžeme vidieť aj v seriáli ako je "Monk" v podaní herca Tonyho Shalhouba.

Postava trpiaca OCD sa objavuje aj v americkom seriáli "Glee", je to Emma Pillsbury, ktorú stvárnila Jayma Mays. V seriáli "Big Bang Theory" (Teória veľkého tresku) hlavná postava Sheldon Cooper opakuje rituály, chová sa prehnane v mnohých situáciách a bol OCD poruchou označený svojou priateľkou Amy Farrah Fowlerovou. V seriáli kriminálka C.S.I. Miami trpí OCD poruchou chemik Ryan Wolfe. Prejavuje sa to u neho častým čistením služobných zbraní a chová sa v mnohých prípadoch tiež prehnane. Dalšou postavou s OCD je v seriáli "Angry Management" (voľný preklad "Ovládanie hnevu") dcéra Charlieho Goodsona, Sam Goodson, ktorú stvárnila Daniela Bobadilla.

OCD je jednou z hlavných tém v science fiction románe s názvom "Xenocide", ktorého autorom je Orson Scott Card a tiež už v spomínaných autobiografických dielach od Howieho Mandela a Marca Summersa.

Inšpirácia

Aj keď sa ti nedarí tak ako by si chcel, nikdy ti nič nebráni stanoviť si cieľ. Keď so svojím cieľom začneš dennodenne žiť, veľmi rýchlo pochopíš, že sa dá naplniť.

Juraj Richtárech

Naše kontakty

  • Občianske združenie
    OCD STOP
    Lekárska fakulta UPJŠ
    Tr. SNP 1, 040 11 Košice
  • 0903 656 892